Gdynia – miasto z morza

przez | 14 września 2022

W dniu 8 września br. wybraliśmy się do Gdyni w ramach projektu edukacyjno-poznawczego „Gdynia – miasto z morza”. Podczas naszej wizyty odwiedziliśmy Muzeum Marynarki Wojennej, statek – muzeum „Dar Pomorza” oraz ogród zoologiczny działający w strukturach Morskiego Instytutu Rybackiego.

Była to świetna okazja do bliższego poznania miasta, którego rozwój był spowodowany budową portu, mającego zapewnić Polsce dostępu do morskich szlaków i bazy marynarki wojennej wobec niepewnej sytuacji w Wolnym Mieście Gdańsku.

Wśród zapewnionych atrakcji mieliśmy możliwość poznania ekspozycji plenerowej broni, uzbrojenia morskiego, umundurowania oraz oporządzenia żołnierskiego, jak i podziwiać modele żaglowców z minionych epok.

Głównym punktem wycieczki było zwiedzanie trzymasztowego żaglowca szkolnego zakupionego przez społeczeństwo Pomorza w 1929 dla Szkoły Morskiej w Gdyni. Mowa tu oczywiście o statku-muzeum „Dar Pomorza”. Dzięki wspaniałemu przewodnikowi mieliśmy przyjemność zapoznać się z historią statku, który odbył 120 rejsy szkolne i jako pierwszy w dziejach polskiej bandery handlowej opłynął dookoła świat.

Na koniec naszego wyjazdu odwiedziliśmy Gdyńskie Akwarium MIR, które prezentuje faunę i florę związaną ze środowiskiem wodnym i wodno-lądowym z całego świata. Akwarium Gdyńskie jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w regionie.